سکه
1.کلکسیونرهای ساده

2.کلکسیونرهای نیمه حرفه ای

3.کلکسیونرهای حرفه ای

4.کاور سکه

5.کاور پلاستیکی

6.کاور کاغذی

7.آلبوم سکه

8.آلبوم خشابی

9.آلبوم جیب دار

10.آلبوم حرفه ای

11.جعبه های نگهداری سکه


                                                        کلکسیونر های ساده

این دسته از کلکسیونر ها اغلب سکه های خود را از دوستان و اطرافیان خود به شکل هدیه دریافت کرده اند. و هر جا سکه ای می‌بینند از دارنده سکه تقاضا می‌کنند که سکه را به او بدهد. گاهی در کنار خیابان یا مغازه ی عتیقه فروشی سکه زیبا و ارزان قیمتی می بینند و می خرند. صرف نظر از این که آن سکه چه ارزشی دارد. در کل این افراد هزینه زیادی برای جمع آوری سکه های خود نمی پردازند،  اما به جمع آوری سکه علاقه زیادی دارند. سکه هایی که این افراد جمع می کنند می تواند از هر دوره ای و هر کشوری باشد، شرط اصلی انتخاب سکه برای آنها زیبا بودن و تکراری نبودن است. از دیگر ویژگی های آنها این است که اطلاعات زیادی در خصوص سکه های خود ندارند، و حتی از ارزش سکه های خود بی خبرند. شیوه نگهداری سکه در این گروه مناسب نیست، اغلب سکه های خود را در صندوق کوچک و یا شیشه ی درب دار می اندازند. در زمان بیکاری به سراغ ظرف سکه های خود می روند و آنها را روی زمین می ریزند و به تماشای سکه های خود می پردازند.


http://www.sekeha.com/images/coins-UK-in-glass-money-pot-gallon-wine-jar-spilling-out-of-neck-on-to-floor-abstract-closeup-1-JR.jpg

                                             کلکسیونر های نیمه حرفه ای

این گروه از گروه قبلی فراتر رفته اند و علاقه‌ی بیشتری به جمع آوری سکه پیدا کرده اند. به شکلی که دانش خود را در خصوص سکه افزایش داده اند. ایشان علاقه مند به دانستن اطلاعات سکه های خود هستند و از راه های گوناگون "اینترنت، کتاب و کاتالوگ" دانش خود را افزایش می دهند. برای جمع آوری سکه برنامه خاصی دارند و یک شیوه را از شیوه های مختلف جمع آوری سکه، بیشتر می پسندند و دنبال می کنند. بودجه مشخصی در سال برای خرید سکه کنار می گذارند. هرازچندگاهی به مغازه های سکه فروشی سر می زنند و سکه های مورد علاقه‌ی خود را که قیمت مناسب‌تری دارند می خرند. گاهی اوقات ولخرجی می کنند و سکه های گران قیمت خریداری می کنند. شیوه نگهداری در این گروه بسیار بهتر از گروه قبلی است، اما کامل نیست. ایشان برای نگهداری سکه های خود از آلبوم های ساده و ارزان قیمت استفاده می کنند، و بعضی از سکه های ارزشمند خود را در کاور مخصوص سکه قرار می دهند.


http://www.sekeha.com/images/41mDC_ixNrL.jpg

کلکسیونر های حرفه ای      

تعداد کمتری از علاقه مندان به جمع آوری سکه، به حدی در ای کار جدی هستند که مقدار قابل توجهی از سرمایه خود را صرف خرید سکه می کنند. سکه های کشور خاص و دوره تاریخی خاصی را انتخاب می کنند و به شکل گسترده، به جمع آوری همه سکه های "تاریخ، سورشارژ و ارور" آن کشور و دوره مورد نظر می پردازند. بعضی ها هم تخصص در ارور دارند و فقط سکه های اشکال دار را جمع می کنند. ایشان اطلاعات کاملی از چگونگی ضرب سکه، شیوه های نگهداری سکه ، تشخیص سکه اصل از تقلبی ، درجه بندی کیفیت سکه ، نهوه قیمت گزاری سکه ، اصتلاحات و ارور ها و سورشارژ ها و... دارند و به دانسته های خود می افزاید. به سکه های خود به چشم سرمایه می نگرند و در نگهداری از آن بسیار کوشا هستند. سکه های خود را در کاور مخصوص قرار می دهند و آن را در آلبوم های با کیفیت نگهداری می کنند.


http://www.sekeha.com/images/34896.jpg

کاور سکه


یکی از بهترین شیوه های نگهداری از سکه، قرار دادن آن در کاور "پوشه" است. دلیل استفاده از کاور این است که سکه از هر نو تماس از جمله تماس دست، مواد شیمیایی، جسم سخت، هوا ، رطوبت و گردوغبار در امان باشد. انواع مخطلف کاور وجود دارد که به شرح زیر می باشند.


کاور پلاستیکی


از شیوه های دیگر پوشاندن سکه کاور پلاستیکی است، در این روش هم سکه کاملا از هر نوع گزندی در امان است . ولی چون نمیتوان این کاور را در آلبوم قرار داد کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. از این کاور برای نگهداری سکه در جعبه مخصوص استفاده می شود.

http://www.sekeha.com/images/%21B9G,,%29gBGk%7E$%28KGrHqZ,%21k8Ey_jCy3_9BM4zc6pNBQ%7E%7E_35.jpg

کاور کاغذی


کاور کاغذی از پر استفاده ترین نوع پوشاندن سکه می باشد. زیرا هم قیمت مناسبی دارد و هم به فراوانی یافت می شود و استفاده از آن آسانتر است. اندازه این کاور ها 5×5 سانتیمتر می باشد و سوراخ هایی با اندازه های مخطلف دارند (از 15mm تا 40mm) مواد تشکیل دهنده آن کاغذ و سلفون است، سلفون به سکه آسیبی نمی رساند، اما در بعضی از این کاورها از نایلون استفاده شده که در اثر گرمای هوا، از خود مواد چسبنده تولید میکند که باعث اکسید شدن سکه مسی و برنزی می شود و رنگ آنها را به آبی فیروزه ای و سبز در می آورد. همچنین سکه های نیکل را کدر می کند.

http://www.sekeha.com/images/6714-6750.jpg

آلبوم در نگهداری سکه نقش نظم دهنده و حفظ کننده دارد. می توانیم سکه های خودمان را در آلبوم قرار دهیم و با ورق زدن آلبوم و تماشای آن لذت ببریم. چند نوع آلبوم در بازار وجود دارد که معرفی می شود.

آلبوم خشابی

آلبوم خشابی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. چون قیمت ارزانتری دارد و نیاز به کاور کاغذی ندارد. این آلبوم از کلاسور، ورق اصلی و خشاب سکه تشکیل شده است. ورق اصلی به بدنه کلاسری آلبوم متصل است و تعدادی خشاب به سایز های مختلف به داخل آن می روند. جنس صفحه و خشاب باید از سلفون مناسب باشد، درغیر این صورت به سکه آسیب می رساند. سکه هایی که در این آلبوم قرار می گیرند، در دراز مدت کدر می شوند، چون مقدار کمی هوا و رطوبت به خشاب ها نفوز می کند و باعث اکسید شدن سکه می شود.

http://www.sekeha.com/images/51VlaQEBOmL.jpg

آلبوم جیب دار


کلکسیونر های حرفه ای از این آلبوم زیاد استفاده می کنند. این آلبوم مانند آلبوم های دیگر از یک کلاسور و تعدادی ورق سلفونی تشکیل شده است. در هر ورق تعداد 12 جیب با اندازه استاندارد 5×5 سانتیمتر وجود دارد، که در هر جیب یک سکه با کاور کاغذی جای می گیرد. استفاده از این آلبوم بدون کاور کاغذی توصیه نمی شود، چون به آسانی سکه از داخل جیب بیرون می افتد.

http://www.sekeha.com/images/albom_seke.jpg

آلبوم حرفه ای

این آلبوم از تعدادی ورق مقوایی تشکیل شده و روی این ورق ها تعداد مشخصی سوراخ با اندازه های مساوی وجود دارد. آلبوم حرفه ای مخصوص جمع آوری حرفه ای یک سکه در تاریخ های مختلف و ارور ها آن می باشد.

                                                 http://www.sekeha.com/images/Coin-Collector-Album.jpg       


جعبه های نگهداری سکه


در این جعبه ها میتوان سکه های زیادی را نگهداری کرد، جنس آن از چوب، پلاستیک و آلومینیم می باشد و روکش از جنس پارچه کرکی دارد که به سکه آسیب نمی رساند. نگهداری درازمدت سکه بدون کاور، در این جعبه ها ، باعث کدر شدن سکه می شود.

http://www.sekeha.com/images/trays.jpg

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم فروردین 1392ساعت 3:38  توسط MAHDI  |